A+ A A-

Wycieczka edukacyjna w Klubie Seniora 24.10.2018

24 października 2018 r. członkowie Klubu Seniora 50+ uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej. Pod opieką Koordynatora Projektu Seniorzy o godzinie 8.15 wyruszyli autokarem w trasę. Tego dnia pierwszym punktem docelowym wycieczki była wizyta w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Binarowej. Na miejscu przywitała nas Pani Małgorzata Nalepa – przewodnik, która zabrała nas w barwną podróż po to tym pięknym obiekcie. Już na samym początku Pani Małgorzata swoją szczerością i sympatią zjednała sobie wszystkich Seniorów. Widać, że praca jest jej pasją, a opowieść o tym niezwykłym miejscu mogłaby się nigdy nie kończyć. Pani Małgorzaty można słuchać godzinami, bo wie co pod którą belką piszczy i jest absolutnie najlepszym i najsympatyczniejszym przewodnikiem na szlaku architektury drewnianej. Powstanie kościoła datowane jest na około 1500 r. Kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków Pogórza Ciężkowickiego. Wnętrze jest galerią sztuki zdobniczej, które wprost oszałamia: na stropach znajdują się cenne malowidła z pocz. XVI w., na ścianach barokowe cykle biblijne, zaś w kaplicy unikalna polichromia z 1655 r. Najcenniejszymi elementami wyposażenia kościoła są gotyckie rzeźby z końca XIV w.: Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także płaskorzeźby Św. św. Małgorzaty, Doroty, Katarzyny i Barbary, znajdujące się w ołtarzach bocznych. Od roku 2003 obiekt jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Oczywiście będąc w Binarowej, należy koniecznie zwiedzić pobliski Biecz nazywany często "Małym Krakowem” z monumentalnym gotyckim kościołem, ratuszem z renesansową wieżą, pozostałościami murów miejskich z XIV-XVI w. i Muzeum Marcina Kromera. Niestety ze względu na warunki atmosferyczne zwiedzanie miasta nie było możliwe, natomiast Seniorzy mogli zobaczyć wnętrza Kolegiaty Bożego Ciała,  Domu z Basztą oraz spotkać się w Turmie z katem, dla którego jak sam twierdzi każda kobieta „traci swoją głowę”. Naturalnie zwiedzanie Kolegiaty odbyło się z przewodnikiem, który przybliżył nam historię tego obiektu. Monumentalny gmach świątyni stanowi czołowy zabytek późnogotyckiej architektury w Małopolsce. Budowla kamienno – ceglana z trójnawowym wnętrzem otoczona jest ośmioma kaplicami. Kolejnym punktem zwiedzania był Dom z Basztą. Ekspozycja stała jaką mogli zobaczyć w tym miejscu Seniorzy to przede wszystkim ekspozycja aptekarska, nawiązująca do pierwszego przeznaczenia budynku. Ponadto w baszcie znajdziemy eksponaty z dziedziny muzyki dawnej i rzemiosła. Tymczasem na rynku, w Turmie pod wieżą czekał na Seniorów kat. Miejsce było dość oryginalne. Surowy mur, wysoko osadzone głębokie okno, a w podłodze zabudowana krata przez którą trzy metry w dół prześwitywał loch więzienny. Legenda głosi że w Bieczu istniała szkoła katów. Nad rynkiem miasta wznosi się oryginalnie zdobiona jasna ratuszowa wieża. Po wyjściu z Turmy Seniorzy mieli czas wolny, podczas którego mogli skorzystać z dobrej kawy w pobliskiej cukierni, jak również cieszyć się degustacją pysznych ciast i słynnych bieckich pierników.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Skansenie Archeologicznym „Karpacka Troja” w Trzcinicy, podczas której Seniorzy skorzystali z warsztatów łucznictwa i warsztatów ceramiki. Najcelniej trafiający w tarczę Seniorzy zdobyli medale, natomiast wszelkie przedmioty stworzone przez uczestników z gliny zostaną wypalone w piecu i przesłane na adres Ośrodka Pomocy Społecznej w Gromniku. Warsztaty przyniosły wszystkim wiele radości i dobrej zabawy. Po zakończonych warsztatach Seniorzy obejrzeli 45 minutowy film prezentujący historię powstania tego miejsca. Następnie udali się do Dębowca, gdzie po zwiedzeniu Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej wycieczka dobiegła końca. Wspomnienia z tego wyjazdu zostały uwiecznione na fotografiach, które można obejrzeć
w galerii.

   Galeria zdjęć

Joomla Templates & WordPress Themes - GavickPro

Pliki cookie ułatwiają nam świadczenie usług. Korzystając z naszych usług, pozwalasz nam korzystać z plików cookie.