A+ A A-

Spotkanie z Siostrą Martą 20.09.2018

20 września 2018 r. gościem specjalnym Klubu Seniora 50+ z Gminy Gromnik była siostra Marta Górska, która od wielu lat wytrwale służy na misjach w Zambii. Obecnie s. Marta pracuje  na północ od Lusaki: w miejscowości Mansa, gdzie jest jedyną białą osobą zatrudnioną jako pielęgniarka w renomowanej zambijskiej szkole średniej z internatem dla chłopców w wieku od 13 do 18 lat. Szkoła przygotowuje obecnie 750 uczniów.
Jej doświadczenie medyczne jest powszechnie znane. Uczniowie klas VIII-XII to nie jedyni pacjenci siostry Marty, ponieważ z jej pomocy korzystają również okoliczni mieszkańcy. Powszechnie wiadomo, że ma wielkie doświadczenie medyczne. W Afryce wieści szybko się roznoszą, jak dźwięki tam-tamów. Siostra Marta pracując przez dziesiątki lat zdobyła ogromne doświadczenie medyczne. Zdarza się, że przyjmuje nawet 1000 osób miesięcznie.

Siostra Marta z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadała o codzienności w Afryce, o ciężkiej, czasem wielogodzinnej, ale konkretnej i wdzięcznej pracy.  Ludzie darzą siostrę Martę szacunkiem i zaufaniem, a przy tym okazują wielką życzliwość i uśmiech. Siostra Marta nie tylko udziela pomocy medycznej, ale piecze też chleb i ciasta. Zdarzało się również, że obsługiwała radiostację po angielsku i w miejscowych językach oraz jeździła na czterokołowcu po wertepach w Zambii. Nie znaczy to, że ta wspaniała, dzielna osoba nie jest narażona na niebezpieczeństwa, bowiem siostra Marta również chorowała na malarię, tak jak i jej podopieczni.

Spotkanie z siostrą Martą było niezwykle wzruszające. Opowieść dzielnej misjonarki ze Zgromadzenia Służebniczek Starowiejskich Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi poruszyła Seniorów, tym bardziej, że otrzymali oni świadectwo cudu wiary, który mógł się dokonać dzięki jej uporowi, pracy i nadziei. Siostra Marta opowiedziała historię ratowania dwóch chłopców, którzy dzięki niej są zdrowi i mają przed sobą lepszą przyszłość i większe możliwości. Seniorzy mogli również zobaczyć fotografie z miejsca gdzie pracuje Siostra Marta.

Składamy serdeczne podziękowania Siostrze Marcie Górskiej za wspaniałe spotkanie
w Klubie Seniora i poświęcony nam czas. Jesteśmy pełni podziwu dla pracy jaką na co dzień Siostra wykonuje. Życzymy Siostrze zdrowia, radości i wielu Łask Bożych w dalszej misyjnej posłudze.

  Galeria zdjęć

Joomla Templates & WordPress Themes - GavickPro

Pliki cookie ułatwiają nam świadczenie usług. Korzystając z naszych usług, pozwalasz nam korzystać z plików cookie.