A+ A A-

Relacja za szkolenia nt. Uprawy ekologiczne i produkcja zdrowej żywności 07.05.2019

7 maja 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku odbyło się nieodpłatne szkolenie dla członków Klubu Seniora 50+ z Gminy Gromnik. Temat szkolenia obejmował uprawy ekologiczne i produkcję zdrowej żywności. Ekspertem prowadzącym spotkanie był Pan Antoni Zarzycki - pracownik Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Krakowie.

Na początku prelegent omówił działalność Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, następnie szczegółowo przedstawił uczestnikom podstawowe cele i zasady rolnictwa ekologicznego, według których należy uprawiać rośliny i hodować zwierzęta.
W rolnictwie ekologicznym ważną rolę odgrywa gleba, która jest głównym źródłem substancji odżywczych dla roślin. Dlatego, aby zapewnić odpowiednią produktywność uprawianych  roślin, gleba powinna zawierać większą ilość materii organicznej w porównaniu z glebami pod uprawami konwencjonalnymi. Oznacza to, że trzeba zadbać o utrzymanie i poprawę jej żyzności, co jest niemożliwe bez nawożenia organicznego. Dlatego też, prowadzący podkreślał jak ważne w rolnictwie ekologicznym jest stosownie naturalnych  środków i nawozów, a w hodowli zwierząt odpowiednich pasz. Podczas spotkania Seniorzy zadawali pytania, wywiązała się również dyskusja.

Składamy serdeczne podziękowania:

- Panu Antoniemu Zarzyckiemu za współpracę i zaangażowanie przy realizacji projektu socjalnego pn. „Rozwój aktywności społecznej seniorów w wieku 50+” oraz poprowadzenie nieodpłatnego szkolenia nt. „Uprawy ekologiczne i produkcja zdrowej żywności” dla członków Klubu Seniora 50+. Życzymy Panu wielu sukcesów w realizowaniu dalszych planów zawodowych oraz pomyślności w życiu osobistym.

Galeria zdjęć

Joomla Templates & WordPress Themes - GavickPro

Pliki cookie ułatwiają nam świadczenie usług. Korzystając z naszych usług, pozwalasz nam korzystać z plików cookie.